Wiek: 18
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska
Miejsce zamieszkania: Barrie, Ontario, Kanada
Narodowość: polska, kanadyjska
Języki: angielski, polski, francuski

Olivia Oliver – międzynarodowa łyżwiarka figurowa, mistrzyni Polski juniorów w tańcach na lodzie, posiadaczka rekordu świata, modelka, a także założycielka organizacji charytatywnej udzielająca się społecznie.

Jazdę na łyżwach rozpoczęła w wieku 5 lat. Jako jedenastolatka zdobyła pierwsze miejsce w programie dowolnym w kategorii młodzików. 19 stycznia 2015 roku, na Stadionie Narodowym w Warszawie na kilka tygodni przed swoimi 12. urodzinami, Olivia pobiła rekord Guinnessa w najszybszym piruecie na łyżwach. Jej rekordowa prędkość wyniosła 342 obr/min, i jest o 34 obr/min większa od poprzedniego rekordu ustanowionego w 2006 roku. Po dziś dzień rekord Olivii pozostaje nie do pobicia!

Dzięki pobiciu rekordu Olivii udało się zebrać ponad $30 000 na ciężko i nieuleczalnie chore dzieci w Polsce. Spełniła również marzenie 9-letniej dziewczynki z rozszczepem kręgosłupa, przekazując swoją łyżwę, w której pobiła rekord oraz certyfikat Rekordu Guinnessa

Olivia została nagrodzona Scotiabank Young Community Hero Award za swoje osiągnięcia dla lokalnej społeczności. Zdobyła uznanie od przewodniczącego kanadyjskiej Izby Gmin i członków parlamentu. Jej imię pojawia się na stronie konsulatu RP w „Historii wybitnych polskich Kanadyjczyków w Nowej Szkocji” (History of Notable Polish Canadians in Nova Scotia). Nowa Szkocja to pierwsza prowincja, w której Olivia zamieszkała po przylocie do Kanady.

W 2017 roku Olivia zmieniła dyscyplinę sportową i zaczęła występować w tańcach na lodzie, trenując w pełnym wymiarze godzin w Mariposa International Training Center w Barrie w Ontario. W swoim pierwszym sezonie tańczyła w parze z Petrem Paleevem, który przeniósł się z Moskwy do Barrie, aby trenować z Olivią. Razem, już w pierwszym sezonie, zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata Juniorów w Zagrzebiu, w Chorwacji.

Olivia była jedną z zaledwie 30 Kanadyjek, które otrzymały grant przyznawany przez Dairy Farmers of Canada wyróżniającym się sportowcom sezonu 2017/18.

Latem 2018 roku jako ambasadorka swojego miasta Barrie, Olivia wybrała się w podróż do Japonii.

Po Grand Prix juniorów w Gdańsku, Olivia rozpoczęła akcję charytatywną „Łyżwiarze dla młodych bohaterów”, która wspólnie z Fundacją Dziecięca Fantazja niesie radość ciężko i nieuleczalnie chorym dzieciom w wieku od 3 do 18 lat. Chcąc spełniać marzenia, Olivia i Josh odwiedzili 9 nieuleczalnie chorych dzieci w Polsce, wręczając im m.in. laptopy, smartfony, konsole do gier, meble, pamiątki dla fanów z autografami, gry i zabawki.

W grudniu 2019 roku, Olivia i Josh zostali honorowymi gośćmi Gali Świątecznej w Warszawie, największego tego typu wydarzenia w Europie, podczas której rozdawali prezenty ponad 300 chorym dzieciom.

W 2020 roku Olivia została Ambasadorką nowej charytatywnej platformy crowdfundingowej Wishsurfing, która umożliwia zakładanie zbiórek dla chorych dzieci i ułatwia spełnianie ich marzeń.

Podczas pandemii koronawirusa, Olivia i Josh trenowali bardzo intensywnie, a ich ciężka praca została nagrodzona, kiedy w grudniu 2020 para zdobyła Mistrzostwo Polski Juniorów w tańcach na lodzie. Jednocześnie zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata Juniorów w Chinach, które z powodu pandemii zostały odwołane.

W czerwcu 2021 Olivia otrzymała dyplom ukończenia liceum ze średnią 90,5%. Teraz Olivia łączy intensywny program treningów i zawodów z karierą modelki i działalnością charytatywną. Niedawno uzyskała certyfikat profesjonalnego trenera łyżwiarstwa.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć wywiad z Olivią z Agencją Max w Toronto.